Metodický pokyn k vyšetření uretrů u krašáků

Úprava podmínek chovu krašských ovčáků

Změna podmínek chovu pro plemeno krašský ovčák souvisí s výskytem ektopických uretrů u tohoto plemene, který se objevil u nás a v zemi původu je zřejmě celkem častý. Pro bližší informace o této anomálii doporučujeme se podívat na web klubu švýcarských salašnických psů (http://www.kssp.cz/Zdravi/Zdravi/Ektropicky-ureter.aspx), stručně se dá říci, že jde o špatné vyústění močovodů, které ve většině případů způsobuje u psů už od narození silnou inkontinenci. U vážných případů může bez operace skončit úhynem psa.

Výbor klubu má snahu zabránit většímu rozšíření této anomálie v našem chovu, a proto budou nadále v chovu využíváni pouze jedinci, kteří budou mít vyšetření z Veterinární a farmaceutické kliniky v Brně a budou vyhodnoceni jako zdraví (normální vyústění močovodů).

Vyšetření bude provádět MVDr. Pavel Proks, který vede na klinice chorob psů a koček oddělení zobrazovacích metod. Vyšetřování krašských ovčáků bude prováděno UZV metodou na nejmodernějším přístroji u nás. Metoda nevyžaduje sedaci (uspání) psa, je rychlá, a pro posouzení napojení močovodů a jejich stavu dostačující.

Toto vyšetření je možno spojit s RTG kyčlí, protože při uspání psa je vyšetření pro obě strany komfortnější. U psů, kteří již kyčle vyšetřené mají, bude sonografické vyšetření provedeno samostatně bez uspání.

Adresa pracoviště: Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, Palackého tř. 1946/1, 612 42 Brno

MVDr. Pavel Proks, Ph.D. - klinika, chorob psů a koček -  oddělení zobrazovacích metod

Tel. pro objednání vyšetření:  541562343        

Toto vyšetření bude klub požadovat také u již uchovněných psů a fen a bude nutné je doložit při vystavování krycího listu. U psů nově zařazovaných do chovu bude vyšetření třeba provést před bonitací, v případě štěňat, která mají příznaky inkontinence nebo časté záněty močového traktu, je samozřejmě nutné vyšetření provést co nejdříve, aby bylo možno situaci ihned řešit.